… är strukturfaschist, organisationskonsult och allmänt jobbig att ha att göra med.
—-
Bara just därför skulle man väl kunna förväntas sig att jag en lördagsmorgon kan samla tre barn, fixa tandborstning, påklädning, ha likadana skor på bägge fötterna och en plånbok så vi kan betala inträde till evenemanget när vi nu kört sex mil och står här på utomhuskalaset i ôsregn utan ytterkläder.
Jag känner att jag ibland kan bättre. Lite bättre.
Lugn – du är ledig idag.
Det är inte ovanligt, eller fel, att vara två olika människor på jobbet och på fritiden/privat. Kanske är det till och med bra för er båda.
Och du ger barnen tid – det är bra! Man kan vara en bra farsa även om man schablar lite ibland. Skoja med dem/bort det hela. Trä sopsäckar över huvudet, fixa ett minilån av någon och ha kul.
Jag har ett jobb som i viss mån liknar ditt och är väldigt olika jobb/privat. Och vågar vara mig själv. Det viktiga är engagemanget.
Ha det bra! (Och roligt – ni torkar snart.)
Tack 🙂
Det känns redan bättre. Faktum är att det blev riktigt bra, vi fick låna ett par hundra av syrran som bodde i närheten, det slutade regna, vi hade skoj.