I den gamla filmatiseringen av musikalen ”Fiddler on a roof” säger huvudpersonen en så skön grej:
”On the other hand, our old ways were once new, weren´t they?”
(Henrik som ofta kommenterar här skrev detta i en kommentar för länge sen)
– – – – – – –
Det tål att tänkas på.
Ibland måste man tänka nytt och våga förändra.
Erfarenhet är inte en garanti för framgång.
Det här blogginlägget är helt nytt och oprövat. Oklart om det har någon betydelse. Inlägget.
Den här bloggen lanserar ”gammalt hederligt nytänkande”. Oklart vad det betyder egentligen.
Slut på meddelandet.
– – – – – –
”Gammalt hederligt nytänkande” betyder förmodligen samma sak som jag hörde på ett projekt när uppbyggnaden av badrummen diskuterades. Byggaren skulle enligt order använda en ”ny men beprövad” metod. Moment 22 i ett nötskal.
Enda möjligheten för en ”ny” metod att vara någorlunda ”beprövad” är nog att den använts utomlands under längre tid med goda resultat men att det inte funnits på svenska marknaden.
Var lite otydlig. i det här fallet var det inte en viss metod som pekades ut, utan de skulle hitta (på) en metod, så jag förstår att de kände sig lite förbryllade.
Sen kan man konstatera att det är lite konservativt i branschen. Vi skulle en gång vara lite ”wild and crazy” för att hitta på nya sätt för värmeproduktion. Sagt och gjort.
Svaret? ”Riktigt så crazy hade jag inte tänkt mig”.
Ah, då förstår jag.
Lite som projekten där man fått in för höga anbud och väljer att köra en samverkansentreprenad med ambitionen att förbilliga.
”Vänd på varje sten”, men i slutändan är det produkten i förfrågningsunderlaget som byggherren vill ha.