Ja, Fuskbyggarna var ett favoritämne här på bloggen för ett par år sen. Jag var en smula kristisk mot TV4 och dess produktionsbolag Nordisk Film, det var jag.
Så det här inlägget på Medierna kändes lite som ett kvitto på att jag inte helt tokbloggat mot väderkvarnar.
Fuskbyggarna fällda i Yrkesetiska nämnden
– – – –
Jag gissar att man bemöter detta med total tystnad och ignorans. Precis som man gjorde med X-tra Lagom Produktion.
– – – –
Har dom (TV4) fel i sak? Handlar det inte om att man ”oetiskt” har använt sig av dold kamera och överaskningsteknik? Kvarstår inte faktum att byggaren är ett svin?!
Om man jämför detta ”övertramp” (dold kamera mm) med de övertramp som byggbranschen har gjort i alla tider så förstår jag inte varför du ens nämner nämndens beslut!!!
Varje dag överumplas en ny kund av byggbranschen oetiska agerande!!! Varje dag, säkert många gånger per dag!
Dom får ju inte tag på idioterna om dom inte överaskar dom och ser till att dom får skämmas lite!
Berra
Jag tackar för en som alltid välgrundad och nyanserad kommentar, du för diskussionen framåt på ett förtjänstfullt sätt. Det är så många som spyr galla i feg anonymitet över internet så – tack ❤
Du kan inte vara så naiv att du inte vet vilka grottmäniskor det finns inom just byggbranschen. Därför håller jag mig så anonym det går.
Som vanligt har du lättare att försvara byggbranschen än de som granskar och är kritiska.
Om du tycker jag är onyanserad för att jag kallar en byggare för svin, ta dig då en funderare på de stackare som faktiskt drabbas av din bransch. Dom har nog inga problem att kalla byggare för just svin!
Vad skulle det förändra i sak om du visste vem jag var och var jag bor?! Det enda det skulle tillföra är att någon tokskalle tycker att jag förtjänar en knogmacka och anser sig ha rätt att utdela den. Samma rätt som dom tycker dom har när dom fifflar och fuskar och bygger fort men fel! Du säger feg, jag säger smart! 😀
När du skriver ”välgrundad”, har jag fel i min slutsats angående vad nämnden fällde för? Eller hur menar du?
Säsongspremiär för fuskbyggarna ikväll.
Missade detta helt, stod på en centralt belägen bar i GBG och bildade konsultkarteller och drack ”gratis” alkohol.
Kanske, kanske tittar på TV4PLay i efterhand 🙂
Arga kommentarer, men alla ska väl kunna granskas? Annars blir det kanske polis stat?