Sync informerar – Det regnar i Göteborg

Det är full möjligt att fler än jag har noterat det. Skit samma.

Det ösregnar i juli och jag jobbar. Har fått frågan från flera som med höjda ögonbryn undrat varför jag jobbar hela sommaren. Har sagt några gånger nu att sambon jobbar och vi tar det senare i höst och bla bla bla.

Jag gillar att jobba på sommaren och nu poppade ett uppdrag upp. Oväntat och hastigt. Men inspirerande och viktigt. Så jag har jobbat.

Idag är det däremot lite segt. Inte jobbet men vädret och vetskapen om att den där hösten kryper allt närmare.

——

Kanske är dags att boka den där resan då?

——

P.S.

Tyvärr får jag göra det själv med egna pengar numera.

Detta är väl preskriberat nu så jag kan avslöja att när jag jobbade på medelstora byggfirman så kom högste chefen förbi i augusti och frågade om jag verkligen jobbat hela sommaren.

– Visst har jag det, sa jag.

– Ta du och stick ner till Lloyds och boka en resa för dig och tjejen, sätt på mitt konto, sa han då.

Så det gjorde jag.

(Löneförmån/personalvård/omtanke/ledarskap)

——

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s