Skam och vanära la sig som en våt filt över den här bloggen för ett tag sen. Det stolta pepparkaksslottet som rasade blev en pinsam följetong. Man får nog minst åka till Hammarby Sjöstad eller något annat bygghaveri för att hitta motsvarande fiasko.
Men.
Skam den som ger sig – det gör inte min åttaåring i alla fall. Hon beställde ny deg, nu från annan leverantör. Jag blev entledigad från alla uppdrag utom själva limningen som ju är lite farligt och varmt. Lillebror fick däremot vara med som vanligt. Syndabocken var alltså utsedd.
Bagarn och hennes brorsa.
Hon kör på frihand dessutom, ingen mätande eller trams med ritningar och planering
Noggranna instruktioner – två kortväggar, två långväggar…
…taket skulle vara löst så man kan titta in. Jag fick efter visst motstånd projektera och utföra en förstärkning av takkonstruktionen. På nåder.
Sådärja. Amandas första egna hus.
Med avtagbart tak. Inflyttning skedde direkt. En familj av tomtar, två stora, två små, en docka. Sååå gulligt.
——–
Girlpower! 🙂
God jul på er!
Girlpower? Du kan bara ana, hon har alla våra goda egenskaper och skiter fullständigt i de mer hämmande och blygsamma i vårt kynne. Livsfarlig.
God jul på er också.