Sync är privat konsult i byggbranschen. Vi är för total öppenhet.
——
Dagens gratislunch är arrangerad av ett kommalt bolag.
——
(Möjligtvis betalar Skanska notan)
😉
—–
Sync är privat konsult i byggbranschen. Vi är för total öppenhet.
——
Dagens gratislunch är arrangerad av ett kommalt bolag.
——
(Möjligtvis betalar Skanska notan)
😉
—–
Vilken torftig muta… i ett soppkök?
Jag trodde du tillhörde Göteborgseliten! 🙂
Skåningar är snåla…
Blanda inte ihop oss med smålänningar.
PS. Fick du inte pengarna på ditt kort igår?? 🙂
Hördu BB!
Smålänningar är inte snåla, men ekonomiska. (Se på resultatet av Ingvars arbete t ex.)
Det har skåningar i den feta myllan inte behövt.
”En skåning han sidder å tänker – å tänker han ente, så sidder han endå.”
Haha, jag visste väl att det skulle dyka upp en försmådd smålänning här 🙂
Om kommunala bolag hade betalat marknadsmässiga löner till sina projektledare hade nog summan av kostnaderna ändå blivit lägre har jag en känsla av.
Jag jobbar en del med Sthlm stad och där sitter ny-exade junisar som projektledare, eftersom dom inte klarar av jobbet får dom ta in överfakturerande, slöa, pappershungriga konsulter till hjälp.
Det tål att tänkas på. Det är nog många kommunala och statliga chefer som gärna skulle anställa vassare personal och kunna betala bättre för att betala de unga duktiga som annars byter till privata sektorn. Men då skall ju budgeten räcka till.
Den gåtan har jag inte löst än. Att höja skatterna och öka anslagen till förvaltningarna ger inte en effektivare administration och ledning. Det krävs något annat.
Ja inga skatter alls tack!
Inga statliga overhead kostnader.
Men om nu de unga projektledarna kostar mer pengar eftersom de måste anlita konsulter till hjälp – kan då inte ta av konsultbudgeten och höja budgeten för projektledarlöner???
Vad skall bort? – Konsulterna!!! 🙂
Passa dig. Noga.