Passivhus är ett aktivt val (så även baconkonsumtion)

DN.se har en ny artikelserie som heter  Boskolan.

Hurra för det, DN 🙂

Första kapitlet heter Boskolan Del 1- Bygga eget bo. Det handlar om valet mellan att peka ut ett traditionellt kataloghus eller att anlita en arkitekt och låta skapa ett unikt passivhus. I artikeln pratar man med Älvsbyhus som naturligtvis bevakar passivhus-trenden men som fortfarande bygger traditionellt (och billigt). Jag vänder mig lite mot att det måste vara så, hustillverkarna måste rimligtvis stå startklara om efterfrågan finns.

Köparna måste se till livscykelkostnader och sin egen värdegrund, tillverkarna måste släppa hörnflaggan och komma in i matchen. Sen kör vi.

Lustigt nog hade jag besök här hemma nyss av en person som jobbar på företaget med störst omsättning i Sverige, han säljer småhus och har god insyn i hela kedjan. De sitter och pratar teknisk plattform 2015 och hur villorna skall se ut ännu längre fram. Det är förändringar på gång, så mycket är klart.

Intressant är när försöket med One Tonne Life har dragit igång och fokus inte bara ligger på byggteknik och uppvärmningssystem utan hela livet. Vi äter mer kött står det i samma tidning idag, i försöket i passivhusboende skall man försöka minska även den delen. Det handlar om inte så lite ställningstagande. Jag tror man är på väg mot det LEAN Living som jag en gång för länge sen ville definiera.

Isolertjockleken har onödigt stor del av branschens fokus. Mängden bacon vi steker på våra miljövänliga induktionshällar är också en del av omtanken om Planeten Jorden.

Det borde Sveriges största byggare fundera över också. Bacon.

—–

Mer länkar till Boskolan

Återkommer (kanske) med analys av dessa, i övrigt hänvisas till denna bloggen stolta flaggskepp – Serien om privatkunderna 🙂

—–

Annons

2 reaktioner på ”Passivhus är ett aktivt val (så även baconkonsumtion)

  1. Vet inte om du har tillgång till papperstidningen, men där står det:

    ———————————————————————————————-

    – Beslut om bostaden har ofta stor betydelse – därför startar vi Din Ekonomis boskola.

    – Under några veckor går vi igenom det viktigaste att tänka på inför det som kan bli ditt livs största affär.

    – Mejla mig vad du vill läsa mer om: virve.hedenborg@dn.se (chef för ekonomiredationen)

    ——————————————————————————————————————————-

    Jag tolkar detta som man tänker tillämpa samma metodik som SvD gjorde framgångsrikt i sin artikelserie om revisorer:

    http://www.svd.se/naringsliv/negra-dn-spaden_6042355.svd

    Dvs låta läsarna komma med artikelförslag.

    Var jag vill komma med detta är att sync borde ta tillfället i akt att sprida sina läror i sveriges största dagstidning.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s